ברוכים הבאים לעולם החדש.העולם השתנה. אנו חים בעידן חדש ושונה. עידן בו תבניות ודפוסי חשיבה שהכרנו כבר לא רלוונטיים. עידן בו הטכנולוגיה משתלטת על העולם ומקצועות רבים הולכים ונעלמים. עידן בו אנו חייבים להתחיל לחשוב כמו מותגים, ולהמציא את עצמנו מחדש. זה נכון לחיי היום היום וזה נכון לעסקים שלנו.

אז מה עושים? כיצד מתכוננים למחר (ואני מתכוון ממש למחר בבוקר…).הדרך הטובה ביותר להתכונן לעולם החדש הא באמצעות אימוץ שיטות חשיבה יצירתית,שיאפשרו לנו לפעול בדרכים חדשות ולמצוא פתרונות מחוץ לקופסה בכל גיל, בכל מצב, בכל אתגר.

רבים נוטים לטעות ומאמינים שיצירתיות היא תכונה שנולדים עימה.החדשות הטובות:  ניתן לאמץ בקלות טקטיקות יצירתיות.

המדריך הבא יסקור בפניכם טכניקות לחשיבה יצירתית שניתן ליישם ממש עכשיו.

 

מהי יצירתיות?

ראשית, בואו נגדיר מהי יצירתיות. האמת יש הרבה דרכים להגדיר אותה. אני אגדיר אותה כך:

כל פעולה או מחשבה השונים משמעותית מדבר שעשינו בעבר.

אז מה אנו צריכים לעשות כדי להיות יצירתיים?

אנו צריכים להיות פנויים. פנויים ממה? פנויים מאמונות ותבניות חשיבה ישנות,שבגללן אנו מאמינים שככה הדברים עובדים, או צריכים לעבוד.

אז מה חוסם אותנו? טוב ששאלתם.

 

מהם החסמים לחשיבה יצירתית ?

חשיבה תבניתית או לפי כללים

אנו כבני אדם אוהבים לחשוב בתבניות ואוהבים לפעול כללים ומוסכמות. לרוב אנו תופשים משהו בדרך מסוימת בהתאם לניסיון ולחוויות שלנו. תבניות החשיבה מקבעות אותנו לסגנון פעולה מסוים. זכרו,הנטייה לחשיבה בתבניות מעכבת את החשיבה היצירתית

הרצון לחפש את ה"תשובה הנכונה"

בבית הספר הרגילו אותנו שיש את הפתרון הנכון. היחיד. בחיים האמיתיים, זה ממש לא נכון , ובעידן החדש זו ממש טעות אסטרטגית לחשוב בדרך הזו. זכרו יש כמה פתרונות לכל בעיה.

יציאה מאזור הנוחות שלכם

אזור הנוחות הוא האזור בו כולנו רגילים לפעול. כאן אנחנו מרגישים הכי מוגנים. הכי בטוחים. זכרו לרוב בשביל חשוב מחוץ לקופסה. צריך להעיז, לחשוב אחרת ולהיות מנהיגים ואמיצים.


פחד וחשש מרעיונות חדשים

 רבים מאיתנו מפחדים לחשוב אחרת בגלל פחד מהסביבה. כלומר מה אחרים יחשבו עליי? אגב, אחת התובנות החשובות בחיים, גורסת שאם יש לך רעיון ואחרים ואומרים עליו "שמע אתה משוגע"  סימן שיש לך משהו טוב ביד.

 

למה כדאי לאמץ תבניות חשיבה יצירתיות?  

אימוץ חשיבה יצירתית תאפשר לנו ליצור בתוך המוח מפרצי חשיבה חדשים שיביאו אלינו את ההשראה הכי חזקה! מעבר לכך ליצירתיות יש השפעה חזקה ומיידית בחיים ובעסקים: היא מזיזה אותנו לכיוונים חדשים, מביאה לנו אנרגיה של עשייה וצמחיה ומונעת מצב של קיבעון וייאוש. במילים אחרות, יצירתיות מביאה לנו אושר עילאי.

 

חידות מחוץ לקופסה

אחרי שהבנו את החסמים שמונעים מאיתנו לחשוב באופן יצירתי ואת חשיבותה של המחשבה היצירתית בחיינו, בואו מעשה הפסקה קצרה  עם חידה שדורשתפתרון מחוץ לקופסה.

 קחו רגע מחשבה, ונסו לפתור אותה

חידה

מי יכול להגיע  לכל מקום בעולם בלי לזוז מהפינה

הצלחתם לפתור? כל הכבוד. לא הצלחתם?  תוכלו לגלות התשובה בסוף הכתבה.

ועכשיו בואו אגלה לכם כמה טכניקות יעילות לחשיבה יצירתית.

 

טכניקות לחשיבה יצירתית

 

עיקרון שבירת הרגלים

 ככל שאנו מתרגלים למשהו, כך הוא פחות מגרה את החשיבה שלנו. הרעיון בטכניקה זו הוא להפריע  לתבנית החשיבה הרגילות, לגרות את המוח ולבצע הקשרים חדשים בחשיבה. איך עושים זאת? פשוט שוברים את שגרת היום יום. נוסעים בדרך חדשה לעבודה, שומעים הרצאה חדשה, רואים תוכנית טלוויזיה שאנחנו לא רגילים לראות, מקשיבים למוסיקה שהילדים שלנו אוהבים. ההפרעות הקטנות הללו בתבנית היום יום הן בעלות פוטנציאל ליצירת רעיונות חדשים ולנתיבי חשיבה שאנו לא רגילים בהם.

 

עקרון "סימן השאלה"

ככל שאנו מתבגרים, אנו מתרגלים לשים בסוף כל משפט סימן קריאה. כלומר, אני יודע ומבין הכל! עקרון סימן השאלה מזמין אותנו לחזור לתקופת הילדות שלנו בה לא התביישנו לשאול שאלות, לחקור ולנסות להבין דרך זוויות חשיבה חדשות.

 

עקרון ה- Gmail

בשלב מסוים של חיינו, אנו נוטים להפסיק לשמוע אחרים ודעות אחרות. הדגש בעיקרון זה, הוא להשאיר נתיב פתוח לרעיונות חדשים. ממש כמו ב –gmail בו אנו קודם מקבלים דוא"ל ואז מחליטים אם למחוק את ההודעה או לא.

עקרון ה"העזה "

כבר דיברנו על אזור הנוחות. כולנו רגילים לפעול בדרך מסוימת ולהישאר באזור הפעילות המוכר והידוע. אבל כאן בדיוק מתחילה הבעיה. רק אם נעיז ונפעל בניגוד למה שאנחנו רגילים, נצליח לחשוב יצירתי. אז מה עושים? נסו בכל יום לעשות לפחות פעולה אחת שלא עשיתם אתמול.

 

עקרון סיעור המוחות

קבוצה זה כוח. הדבר נכון גם לגבי חשיבה יצירתית. חשיבה משותפת עם עוד כמה אנשים יכולה לעשות פלאים לכל רעיון. הדגש המרכזי בשיטה זו הוא ליצור תגובת שרשרת של רעיונות, כשרעיון של אחד מפעיל ומגרה רעיונות חדשים אצל האחר. חשוב לזכור כי אין לשפוט רעיונות בשלב החשיבה, ויש לעודד את לחברי הקבוצה לחשוב על רעיונות מוזרים ויוצאי דופן.

 

סיכום

החשיבה היצירתית הינה הכרח בעולם החדש. היא זו שתמנע מאיתנו להישאר מאחור ולהיות מפוחדים ומשותקים מול השינויים והחידושים. היא זו שתגרום לנו לראות בכל בעיה הזדמנות ותגרום לנו להיות מוכנים לכל אתגר בחיים ובעסקים.

נ.ב.

הבטחתי לכם פתרון לשאלה

מי יכול להגיע לכל מקום בעולם בלי לזוז מהפינה?

התשובה: בול

 

שלכם,

צביקה סופר

נייד052-8000169

דואר אלקטרוני: Zvika.sofer@gmail.com