כותב תוכן מול קופירייטר – מה באמת ההבדל?

זה לא סוד שכמעט בכל תחום מקצוע יש תתי תחומים, ובסופו של דבר כל אחד מתתי התחומים הללו חולש על נושא אחר לחלוטין. אם ניקח לדוגמה את תחום העיצוב, הרי שמעצב גרפי, מעצב תעשייתי ומעצב פנים, למשל, כולם למעשה מקצועות שונים בתכליתם וקל להבין מה ההבדל ביניהם.

בתחום המילים, הגבולות מעט מטשטשים. הרי סביר להניח שאדם מן השורה לא ידע להסביר את ההבדל בין עורך לשוני לעורך ספרותי, והיי, אם נהיה כנים, גם לא מעט אנשים מהתחום לא ממש מבינים את ההבדל בין כותב תוכן לקופירייטר. אז בואו נעשה לכם סדר.

זה כותב וזה כותב, לא?

אם תרשו לנו לאמל"ק לכם את הנושא – קופירייטר זה החבר הזה ששותק כל הערב אבל בסוף מביא את הפאנצ' החותך שמפיל אתכם; כותב תוכן הוא זה שיספר לכם סיפור ארוך, יאכל לכם את הראש, אבל בסוף תגידו "ואוו".

נכון, שניהם אנשי מילים, ושניהם צריכים בסופו של דבר להעביר לכם רעיון, קונספט, סיפור, אבל אחד צריך לעשות את זה כמה שיותר קצר ולעניין, כשהמטרה העיקרית שלו היא למכור לכם מוצר, שירות, רעיון, והשני צריך לרתק אתכם, לכבוש אתכם מהמשפט הראשון ולהשאיר אתכם איתו עד המילה האחרונה, כשהמטרה העיקרית שלו היא לתת לכם מידע (ואם התחשק לכם לקנות משהו על הדרך, מה טוב).

ומה עם התכל'ס?

קצת דוגמאות (כי כותבי תוכן טובים יודעים לצרף המחשות ברורות לאורך הטקסט!): אין מי שלא מכיר את אחד הסלוגנים המפורסמים ביותר, ששייך לחברת NIKE – Just do it. שלוש מילים פשוטות שלבד אף אחת מהן לא באמת אומרת משהו, אבל ביחד הפכו למשפט אולי האייקוני ביותר בעולם הפרסום, וכזה שעומד במבחן הזמן גם 30 (!!) שנה לאחר טביעתו. זו עבודה של קופירייטר.

אבל אם תכנסו לאתר NIKE, ותקראו את כל הכתבות שמופיעות במדור NIKE NEWS, תגלו מקור מידע מרתק לחדשות ספורט, פיתוחים של טכנולוגיות חדשות וסיפורים על השראות מאחורי קולקציות ומוצרים – ואת זה כתב כותב תוכן.

האם קופירייטר יכול להיות גם כותב תוכן?

כן, וודאי. ישנם קופירייטרים רבים שיש להם כישורי כתיבה מעולים. לעומת זאת מרבית כותבי התוכן אינם יכולים לעמוד במשימות הנדרשות מקופירייטר כגון: כתיבת שמות וסלוגנים, כתיבת דפי נחיתה יצירתיים, כתיבת תסריטים שיווקיים או יצירת קמפיינים וקונספטים קריאטיביים.

בשורה התחתונה…

הנה כמה טיפים שיסייעו לכם  לבחור קופירייטר או איש תוכן:

ניסיון- בדקו את הניסיון של איש המקצוע ועם אילו מותגים הוא עבד

המלצות- בדקו אילו המלצות קיבל איש המקצוע מלקוחותיו

זמינות- בדקו האם איש המקצוע זמין לפרויקט שלכם

שלכם

צביקה סופר

נייד: 052-8000169

דואר אלקטרוני: Zvika.sofer@gmail.com